Tokio 2016

O české medaile se v Riu postarali převážně zkušenější sportovci. Má však Česká republika v záloze i mladé naděje, které by se mohly zazářit za čtyři roky v Tokiu? Vybrali jsme 13 největších talentů.

Michaela Hrubá

Právě tato dívka by mohla zacelit mezeru po plánovém odchodu atletických hvězd Barbory Špotákové či Zuzany Hejnové. Svůj dlouhý seznam juniorských úspěchů letos talentovaná výškařka pozlatila vítězstvím na Mistrovství světa do 20 let. Startovala i v Riu, kde jí však finále ještě těsně uniklo.

Sledujte Michaelu na Facebooku

Martin Čechman

Mohl by být tím, kdo obnoví zašlou slávu české dráhové cyklistiky. Na juniorském poli se mu to letos již povedlo. Stal se mistrem Evropy ve sprintu a v keirinu. Zadařilo se mu i na Mistrovství světa, kde získal stříbro v keirinu.

Sára Kaňkovská

Další velká naděje českých dráhařů. Tento sport má v genech, neboť je neteří ex-mistra světa Aloise Kaňkovského. Letos se stala v keirinu jak mistryní Evropy, tak světa. Má ještě podobně talentovanou dvojče – sestru Emu.

David Klammert

Podobně jako u Lukáše Krpálka o něm odborníci hovoří jako o velkém talentu s obrovskou chutí pracovat na sobě. V loňském roce se v Bratislavě stal mistrem Evropy do 23 let. Může se už také chlubit titulem mistra republiky, když ještě jako junior zdolal olympionika Jaromíra Ježka.

Barbora Seemanová

V 16 letech byla nejmladší českou účastnicí Olympijských her v Riu. Tam především sbírala zkušenosti, ale v Tokiu už by to mohlo být o něčem jiném. Naznačují to výsledky z posledního Mistrovství Evropy juniorů, kde tato kraulařka vybojovala stříbro na 100 i 200 metrech.

Martina Maixnerová/Sára Štochlová

Hrají spolu teprve od podzimu 2015, ale už toho stihly hodně. Na Mistrovství světa do 19 let nejprve skončily páté, pak vyhrály Mistrovství střední Evropy do 20 let. Úspěšná sezóna vyvrcholila zlatem na srpnovém Mistrovství Evropy do 18 let.

Sledujte Martinu a Sáru na Facebooku

Tomáš Veselý, Radek Šlouf

Výkony českých rychlostních kanoistů v poslední době mohou těšit každého českého fanouška. A mohlo by tomu tak být i v budoucnu. Asi nejzářnějším příkladem jsou deblkajakáři Tomáš Veselý a Radek Šlouf. Letos se ve své kategorii do 23 let stali mistry světa i Evropy.

Jakub Špicar

Jeho výkonnost strmě roste. Dokonce se o něm mluví jako o české dvojce na kajaku za úspěšným olympionikem Josefem Dostálem. Na kilometru se letos stal vicemistrem Evropy do 23 let. Je otázkou, zda do budoucna zvolí jako hlavní disciplínu singl, debl, nebo čtyřkajak.

Lukáš Rohan

Zdárně jde ve šlépějích svého otce, dvojnásobného olympijského medailisty. Stejně jako on začínal mezi deblíři, kde se stal mistrem světa do 23 let. Pak ale přešel mezi singlíře a úspěchy se opět dostavují. Na nedávném Mistrovství světa do 23 let dojel druhý.

Filip Nepejchal

Zažil snový rok. Vše začalo ziskem titulu juniorského mistra Evropy. Pak přišel pro 17letého borce šokující triumf v závodě Světového poháru. Díky tomu byl nominován i do Ria, kde sbíral s ohledem na příští Olympiádu velmi cenné zkušenosti.

Tomáš Polanský

Čeští stolní tenisté v Riu neuspěli, v Tokiu by to ale mohlo být lepší zásluhou tohoto borce. Podle žebříčku je momentálně 12. nejlepším hráčem světa do 18 let, což je v konkurenci asijských velmocí opravdu husarský kousek. V pořadí Evropanů je dokonce třetí.

Sledujte Tomáše na Facebooku

Jan Fleissner, Jan Cincibuch, Eduard Bezděk, Jan Zavadil

Tahle čtyři jména je třeba dobře si zapamatovat. Pod vedením kouče Jana Navrátila letos tito borci doslova ovládli párovou čtyřku. Po triumfu na Mistrovství Evropy juniorů se totiž stali i juniorskými mistry světa.

Michal Plocek

Mohl by být zdatným nástupcem Ondřeje Synka. Ve své sbírce má tituly juniorského mistra světa i Evropy, naposledy byl letos bronzový na Mistrovství světa do 23 let. Začíná se však prosazovat i mezi dospělými, o čemž svědčí čtvrté místo ze Světového poháru v Poznani.