Pchjongčchang 2018

Česká republika sice nemá takové přírodní podmínky jako jiné země, přesto se našim reprezentantům daří ve spoustě zimních sportů. Pro Zimní olympijské hry v Pchjongčchangu v roce 2018 navíc dorůstá celá řada nadějí. Představme si ty největší.

Petra Nováková

Je prototypem moderní lyžařky. Dokáže totiž zajet dobře na jakékoliv distanci a jakoukoliv technikou. To prokázala v prosinci roku 2015 6. místem ve skiatlonu v rámci Světového poháru. Posléze byla bronzová na klasické desítce na Mistrovství světa do 23 let.

Sledujte Petru na Facebooku

Markéta Davidová

Představuje jeden z největších talentů českého biatlonu. Její parketou je především běh, ve kterém poráží nejen své vrstevnice, ale i starší závodnice. Na letošním Mistrovství světa dorostenců získala stříbro se štafetou a bronz ve vytrvalostním závodě. Větší přísun úspěchů zatím kazí střelba.

Adam Václavík

Ve 22 letech prodělal přechod z juniorů k dospělým. Podobně jako u Davidové zatím střelba trochu pokulhává za výborným během. Na tom však dvakrát 7. z loňského Mistrovství světa juniorů může zapracovat. A třeba něco odkoukat od Moravce a Šlesingra, kolegů z A týmu.

Dominik Dvořák, Jakub Kopřiva, Jan Šindelář, Jakub Nosek

Na letošním Mistrovství světa juniorů získal český čtyřbob fantastický bronz. O talentované borce tak není nouze, ale klíčovou roli v tomto sportu hraje materiál. A i tady se snad blýská na lepší časy. Talentovaný pilot Dominik Dvořák se spolu s Janem Šindelářem dočká nově zakoupeného dvojbobu. A s ním přichází medailové ambice.

Anna Dušková a Martin Bidař

Po delší době má Česká republika velmi kvalitní zastoupení v kategorii sportovních dvojic. Tohle duo dokonce letos vyhrálo Mistrovství světa juniorů a získalo stříbro na Zimních olympijských hrách mládeže. A start do předolympijské sezóny? Vítězství na prestižní Grand Prix juniorů v Ostravě.

Sledujte Annu a Martina na Facebooku

České hokejistky

Český hokej, to byli dlouhou dobu jen muži. Nyní je ovšem na vzestupu i ženská odnož tohoto sportu. Reprezentace do 18 let získala na posledních dvou šampionátech čtvrté a páté místo. To 16leté dívky dokonce letos vybojovaly na Zimních olympijských hrách mládeže stříbro.

Nikola Zdráhalová

Další produkt trenéra Petra Nováka. Rychlobruslařka, která letos oslavila dvacetiny, má ve své sbírce čtvrté, páté a dvě šestá místa z Mistrovství světa juniorů 2015. Muselo ji potěšilo zařazení hromadného startu do olympijského programu. V této disciplíně se mladá vytrvalkyně probojovala již třikrát do TOP10 ve Světovém poháru.

Tomáš Portyk

I přes tíživou finanční situaci české severské kombinace vyrostl talent gigantických rozměrů. Vynikající skokan se postupně zlepšuje v běhu a tím rostou i jeho výsledky. Úřadující juniorský mistr světa a mládežnický olympijský vítěz z roku 2012 už pomalu dotírá na medailové pozice mezi dospělými.

Sledujte Tomáše na Facebooku

Viktor Polášek

Mohl by být důležitou postavou generační obměny u českého skoku. Na Mistrovství světa juniorů 2015 skončil osmý, letos čtvrtý a v následujícím roce by se mohl s juniorskou kategorií rozloučit třeba i medailově. Bývalý sdruženář už se zabydluje v českém áčku.

Sledujte Viktora na Facebooku

Tomáš Vančura

Jeho letní výkony naznačují, že v zimě možná vyzve na souboj českou jedničku Romana Koudelku. Svou první sezónu mezi skokany (rovněž on se věnoval severské kombinaci) vyšperkoval 7. místem na Mistrovství světa juniorů či letem za 220 metrů. Nyní válí v letní obdobě Světového poháru. Naposledy vyšplhal až na 6. příčku.

Vendula Hopjáková

Olympijská vítězka Eva Samková si musí hlídat záda. Tahle dívka má podle trenérů zatím velké rezervy. Ale i tak si vyjela v letošním roce na Mistrovství světa juniorů pátou pozici a v kvalifikaci byla dokonce druhá. V nadcházející sezóně už by měla pravidelně objíždět Světový pohár a sbírat tak potřebné zkušenosti.

Sledujte Vendulu na Facebooku

Kateřina Vojáčková

Už v 15 letech byla pátá na Mistrovství světa juniorů ve slopestyle, naposledy v roce 2015 šestá. Letošní sezónu zakončila vítězstvím v prestižní sérii World Snowboard Tour. Tentokrát v disciplíně Big Air, která byla nově zařazena do olympijského programu.

Sledujte Kateřinu na Facebooku

Klára Kašparová

Po odchodu legendárního Tomáše Krause se může Česká republika spoléhat na tuhle vycházející hvězdu. Na Zimních olympijských hrách mládeže 2016 vybojovala bronz. Na závěr své druhé skikrosařské sezóny dokázala porazit i přední českou závodnici Nikol Kučerovou.