čtyřkajak

Rychlostní kanoistika je v současné době jedním z nejúspěšnějších českých sportů. Proto také bude upřen zrak na páteční start sezóny, která vyvrcholí Mistrovstvím světa v Račicích.

Na kanoisty a kajakáře čeká tradičně třídílný Světový pohár, který odstartuje v portugalském Montemor-o-Velho. O týden později se světová elita přestěhuje do maďarského Szegedu. První červnový víkend bude patřit finálovým závodům v Bělehradu.

  SP v rychlostní kanoistice

  • Světový pohár se skládá ze tří dílů.
  • Kajakáři, kajakářky a kanoisté absolvují na každém podniku dva závody. Do celkového pořadí se tedy počítá 6 závodů.
  • Na každém podniku SP se určuje pořadí zemí jako součet výsledků ze závodů párů a čtyřek. Na konci celého seriálu je pak uveřejněno celkové pořadí.
  • Boduje 9 nejlepších. Vítěz obdrží 10 bodů, druhý 9 bodů a dále až k 1 bodu.

Česká reprezentace se bude soustředit hlavně na domácí světový šampionát, který se v Račicích uskuteční od 23. do 27. srpna. Tam rozhodně nebude chybět dvojnásobný medailista z Ria a obhájce celkového vítězství ve Světovém poháru Josef Dostál, který však vynechává úvodní podnik v Portugalsku.

A nepředstaví se ani na čtyřkajaku. Trenéři tak zkoušejí nové borce, které budou chtít otestovat na druhém díle Světového poháru. Do Portugalska naopak odcestují bratři Martin a Petr Fuksovi, které čeká společný debut v jedné lodi. S mladším z bratrského dua Petrem pojede i Daniel Kořínek.

Martina Fuksu čekají samozřejmě i individuální starty na tratích 200 a 1000 m. Spolu s ním bude mezi kanoisty závodit i Filip Dvořák. Ten se představí i na 5000 m, spolu s Davidem Macháčkem.

Na sprinterské trati 200 m bude hájit české barvy tradičně Filip Šváb. Ukáže se také jediná žena Jana Ježová. Absolvuje závody na 200, 500 i 5000 m.

Všechny závody odvysílá živě YouTube kanál Planet Canoe. Shrnutí jednotlivých dílů Světový pohárů pak bude možné sledovat na ČT sport.

Kalendář a výsledky najdete na oficiální stránce ICF.

Foto: Čtyřkajak (Autor: Jonas de Carvalho, pod licencí BY-SA)

Čtyřkajak bez Dostála a bratři Fuksovi v jedné lodi. Startuje sezóna kanoistů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *