Neymar

Kvalifikace na Mistrovství světa ve fotbale 2018 se chýlí ke konci. Aktuálně známe čtvrtinu účastníků šampionátu a dokonce roku bude jasno o všech 32 týmech. Kterých 8 zemí určitě nebude v Rusku scházet?

Evropa

 • Jistý postup: Belgie, Rusko
 • Teď by postoupily: Anglie, Francie, Chorvatsko, Německo, Polsko, Srbsko, Španělsko, Švýcarsko
 • Teď by postoupily do baráže: Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Island, Itálie, Portugalsko, Severní Irsko, Slovensko, Švédsko

Jako pořadatel má jistou účast Rusko. Tým kolem zkušeného brankáře Igora Akinfejeva ale neprožil ideální Konfederační pohár, který byl generálkou na Mistrovství světa. Trenér Černesov každopádně dostal jasný cíl: Uhrát semifinále.

V kvalifikaci jako první a dosud jediná evropská země uspěla Belgie. A to ve zrádné skupině s Bosnou či Řeckem. Ale není se čemu divit, jména jako Hazard, de Bruyne či Lukaku hovoří za vše.

Jasné je dvě kola před koncem to, že se do Ruska nepodívá Česká republika.

Asie

 • Jistý postup: Írán, Japonsko, Jižní Korea, Saudská Arábie
 • Postup do baráže: Austrálie, Sýrie

Postup z prvního místa slavil v asijské kvalifikaci Írán, který neprohrál jediné z 10 utkání a inkasoval pouhé dvě branky. Íránci budou na MS už popáté, ale zatím vyhráli jediný zápas.

Druhou skupinu vyhrálo Japonsko a pošesté v řadě nebude chybět mezi fotbalovou smetánkou. Japonci by za rok měli spoléhat hlavně na 22letého útočníka Takumu Asana, jenž má našlápnuto na hvězdou kariéru v dresu Arsenalu.

Na šampionát podle očekávání postoupila i Jižní Korea, byť v 10 zápasech jen 4krát zvítězila. Tým kolem Heung-Min Sona z Tottenhamu bude hrát už 9. MS v řadě.

Posledním kvalifikovaným týmem je Saudská Arábie. Většinu týmu budou tvořit hráči z domácí ligy, která patří v Asii mezi ty nejkvalitnější. Zelení sokoli postoupili poprvé od roku 2006.

V říjnu budou ještě hrát Austrálie a Sýrie o postupové místo do kontinentální baráže.

Jižní Amerika

 • Jistý postup: Brazílie
 • Teď by postoupily: Uruguay, Kolumbie, Peru, Argentina (baráž)

Charismatický kouč Tite s předstihem dovedl na Mistrovství světa Brazílii. Na domácím šampionátu před třemi lety z toho bylo jen čtvrté místo, Neymar a spol. tak mají co napravovat.

Vedle Brazílie si zajistí přímý postup další tři týmy a zatím to vypadá, že by mezi nimi nemusela být Argentina. Aktuálně by šla jen do baráže.

Střední a Severní Amerika

 • Jistý postup: Mexiko
 • Teď by postoupily: Kostarika, Panama, USA (baráž)

Po 8 z 10 zápasů už má postup zajištěný neporažené Mexiko. Možná trochu nenápadný tým prošel na posledních 6 šampionátech vždy do vyřazovací fáze. K dalšímu úspěchu by mohla výrazně přispět vycházející hvězda Hirving Lozano.

Mexiko prakticky jistě do Ruska doprovodí i Kostarika, za ní už je to vyrovnanější.

Afrika

 • Teď by postoupily: Burkina Faso, Egypt, Nigérie, Pobřeží Slonoviny, Tunisko

V Africe zbývají odehrát ještě dvě kola kvalifikace a ani v jedné z pěti skupin není rozhodnuto o vítězi, tedy postupujícím na Mistrovství světa. Nejlíp na tom jsou ve svých skupinách Nigérie a Tunisko.

Oceánie

 • Jistý postup do baráže: Nový Zéland

Kvalifikace v Océnii už proběhla. Vyhrál ji favorizovaný Nový Zéland, který nyní čeká na soupeře pro baráž. Bude jím pátý tým z jihoamerické kvalifikace.

Foto: Neymar (Autor: DSanchez17, pod licencí BY)

Fotbalová kvalifikace finišuje. Účast na MS má jistou 8 týmů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *