Historie Davis Cupu sahá až do roku 1900, kdy mezi sebou soutěžily týmy USA a Velké Británie. Dnes jde o jednu z největších mezinárodních týmových soutěží, které se účastní 135 zemí z celého světa.

Zrod soutěže

První Davis Cup se hrál v roce 1900. Pod hlavičkou britských ostrovů se v Bostonu utkaly výběry Spojených států amerických a Velké Británie. Domácí Američané překvapivě vyhráli 3:0.

Zrod Davis Cupu přišel o rok později. Čtyři členové tenisového klubu Harvardské univerzity vyslovili přání pořádat pravidelné zápasy mezi USA a Velkou Británií. Obě země souhlasily, a tak jeden ze čtyř tenistů Dwight Davis vymyslel formát, objednal trofej a ze svého ji zaplatil.

Vznikl tak turnaj zvaný International Lawn Tennis Challenge. Později se ale vžil název Davis Cup, který byl odvozen právě po trofeji Dwighta Davise. K přejmenování došlo v roce 1945 po smrti Davise.

Začátky

V roce 1905 došlo k rozšíření soutěže o Francii, Rakousko, Belgii a Australasii, za kterou hráli tenisté Austrálie a Nového Zélandu. Ve 20. letech už Davis Cup pravidelně hrálo více než 20 zemí.

V prvních ročnících vládli tenisté Velké Británie, Australasie a USA. Američané vyhráli trofej sedmkrát v řadě mezi lety 1920 až 1926. Následovalo šest triumfů Francie, za kterou hráli legendární tenisté Henri Cochet a Rene Lacoste.

Pak se znovu vrátila nadvláda Velké Británie, Austrálie a USA, která trvala až do roku 1974, kdy vyhrála Jižní Afrika. Legendami této periody se stali Harry Hopman a Roy Emerson

Rozmach

Velký rozmach Davis Cupu se váže k začátku open éry v roce 1968. V dalším roce se Davis Cupu účastnilo poprvé 50 zemí. Významná změna přišla v roce 1972, kdy byl zrušen vyzyvatelský formát. Úřadující šampion už tak nebyl přímo nasazen do finále.

Po tom, co Jižní Afrika v roce 1974 triumfovala jako čtvrtá země v historii, začaly přicházet i výhry dalších zemí. Hned v dalším ročníku to bylo Švédsko, pak Itálie a v roce 1980 Československo. To přispělo k významnému růstu popularity Davis Cupu.

Světová skupina

Současný formát Davis Cupu byl představen v roce 1981. Ve Světové skupině se tak každoročně o vítězství uchází 16 týmů. Zbytek je rozdělen do regionálních skupin s možností postupu a sestupu.

V 80. letech přišla úspěšná éra švédského tenisu v podobě sedmi finálových účastí v řadě a tří triumfů. Z toho dvakrát Švédsko podlehlo Západnímu Německu. V roce 1993 už Davis Cup hrálo 100 týmů.

Dnešní Davis Cup

Začátek třetího tisíciletí patřil Španělsku, které v rozmezí let 2000 až 2011 vyhrálo celkem pětkrát. V tomto období se dočkali premiérových titulů i Rusové, Chorvati a Srbové.

Jubilejní 100. finále Davis Cupu připadlo na rok 2012. Vyprodaná O2 arena viděla dramatickou bitvu a nakonec vítězství České republiky nad Španělskem v poměr 3:2. Zlatá éra Tomáše Berdycha a Radka Štěpánka přinesla i obhajobu titulu.

Po českých tenistech usedli v roce 2014 premiérově na trůn ti švýcarští. O dva roky později oslavila historický triumf Argentina jako první jihoamerická země.