Fed Cup byl založen v roce 1963 u příležitosti 50. výročí Mezinárodní tenisové federace (ITF). Nyní se jedná o největší ženskou sportovní soutěž s 99 účastníky v roce 2015.

Zrod soutěže

Základní myšlenka Fed Cupu vznikla v roce 1923 u Hazel Hotchkiss Wightman, která přišla s konceptem týmové soutěže. Když byl nápad zamítnut, tak představila trofej pro soutěž mezi USA a Velkou Británií, tedy v té době dvě nejsilnější země.

Původní myšlenku později vzkřísila Nell Hopman, manželka legendárního kapitána australského daviscupového týmu Harryho Hopmana.

ITF spustila Pohár federace v roce 1963. Do dlouho očekávané soutěže se mohly přihlásit i další země vedle USA a Velké Británie. S tím souvisel velký úspěch soutěže.

Začátky

Úvodní ročníky se hrály na různých místech. Toho úvodního se zúčastnilo 16 týmů, které se mohly opřít o top hráčky. Premiérový Fed Cup hostil londýnský Queen’s Club. Do finále se dostaly Australanky v čele s Margaret Court a Američanky s Billie Jean King. Trofej nakonec putovala do Spojených států amerických, které se později staly nejúspěšnější zemí.

Ze začátku se v triumfech střídaly právě Austrálie a Spojené státy americké. Až v roce 1972 zvítězily jihoafrické tenistky, na které o tři roky později navázaly ty československé. Pak přišla rekordní série sedmi výher v řadě v podání Američanek. Od roku 1983 do roku 1885 se zase vítězného hattricku dočkalo Československo. U všech tří triumfů byly Hana Mandlíková a Helena Suková. Naše tenistky zvítězily i v roce 1988.

Rozmach

První Pohár federace hrálo 16 zemí, což bylo velmi slušné číslo vzhledem k tomu, že ve hře nebylo žádné prize money a týmy startovaly na vlastní náklady.

Příchod sponzorů ale zapříčinil skutečný rozmach soutěže. V roce 1993 už se účastnilo 73 týmů. Pořadatel měl povinnost vystavit nový tenisový komplex jako takzvané dědictví Poháru federace.

V této době slavily nejvíce úspěchů Španělky, především Conchita Martínezová a Arantxa Sánchezová. Šestkrát za sebou byly mezi léty 1991 a 1996 ve finále, z toho čtyřikrát vyhrály.

Světová skupina

Růst počtu účastníků vedl v roce 1992 k vytvoření regionálních kvalifikačních skupin. O tři roky později byl přijat úplně nový formát a zkrácen název z Poháru federace na Fed Cup.

Inspirací byl Davis Cup, který slavil úspěch s domácími a venkovními zápasy. Od roku 1995 tak mohly i ženy hrát za svou zemi na domácí půdě. V tomto období opět vládly Američanky v čele s Lindsay Davenport, které triumfovaly v letech 1996, 1999 a 2000.

Od tohoto roku byl formát několikrát upraven. Současný systém byl představen v roce 2005, odkdy hraje ve Světové skupině a ve Světové skupině II 8 týmů ve třech týdnech během roku. Ostatní týmy byly rozděleny do tří regionálních zón. Zároveň funguje systém postupů a sestupů.

Dnešní Fed Cup

Od roku 2004 do roku 2016 zvítězily ve Fed Cupu jen tři země. S nadvládou začalo Rusko, jehož čtyři triumfy narušila stejným počtem výher Itálie. Rusky se pokoušely o pátý triumf v roce 2011, když v moskevském finále hostily české tenistky. Proti ale byly Petra Kvitová, která zařídila dva body ve dvouhře, a pár Lucie Hradecká/Květa Peschkeová, který ovládl rozhodující čtyřhru. Po 23 letech tak získal náš tenis cennou trofej.

A další české úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. Vyšla už obhajoba doma proti Srbkám. Od roku 2014 pak Kvitová a spol. odstartovaly sérii tří výher v řadě. Petr Pála se díky tomu v roce 2016 stal prvním kapitánem, který vyhrál Fed Cup alespoň pětkrát.