Současná Hokejová liga mistrů byla založena 26 kluby, 6 ligami a Mezinárodní hokejovou federací. První zápas se odehrál 21. srpna 2014.

Pokusy o založení podobné soutěže byly již dříve. V roce 2008 spustila IIHF „svou“ Hokejovou ligu mistrů. Z ekonomických důvodů však zůstalo pouze u jednoho ročníku, který ovládl švýcarský klub ZSC Lions. Od roku 2010 do roku 2013 se zase hrál předsezonní turnaj European Trophy, po němž je pojmenovaná trofej pro vítěze současné Hokejové ligy mistrů.

Sezóna 2014/2015

Úvodního ročníku Hokejové ligy mistrů se zúčastnilo 44 klubů z 11 lig a 12 zemí. Nejprve bylo vytvořeno 11 skupin po 4 týmech. Vítězové a 5 nejlepších celků z druhých míst si to následně rozdali v play off systémem doma – venku. Výjimku tvořilo jediné finálové utkání.

Soutěž jasně opanovaly celky ze severu. Dramatické finálové utkání dvou švédských zástupců vyhrála Luleå 4:2, i když Frölunda vedla po dvou třetinách 2:0. O třetí místo se dělily švédská Skelleftea a finský Kärpät Oulu.

Českým týmům kralovala Sparta, která dokázala jako jediná postoupit ze základní skupiny. V osmifinále však ztroskotala na švédském Linköpingu.

Sezóna 2015/2016

Ve druhé sezóně HLM došlo k rozšíření počtu účastníků ze 44 na 48. Jistotu startu mělo opět 26 zakládajících klubů, které doplnilo 12 celků kvalifikovaných ze zakládajících lig a 10 týmů, které obdržely divokou kartu.

Lonští poražení finalisté z Frölundy se opět dostali až do finále. Tam zdolali Kärpät Oulu a trofej pro vítěze tak zůstala ve Švédsku. Do semifinále se pak probojovaly švýcarský Davos a další z finských celků Lukko Rauma.

Pražská Sparta obhájila loňské osmifinále, ve kterém jen těsně podlehla Kärpätu. Mezi 16 nejlepších postoupily i další dva české kluby. Liberec vypadl s Davosem a mistrovský Litvínov nestačil na pozdější šampiony.

Sezóna 2016/2017

Třetí sezónu HLM hrálo opět 48 klubů, z toho 26 zakládajících týmů mělo jistou účast. Ostatní kluby se kvalifikovaly na základě výsledků své ligy. Celkově se Hokejové ligy mistrů účastnilo 13 zemí.

I na třetí pokus se dostali do finále indiáni z Frölundy. Švédský tým se o obhajobu trofeje utkal se Spartou. Krásný zápas nakonec dopadl těsnou porážkou českého klubu v poměru 3:4. I tak to byl pro český hokej doposud jasně nejlepší výsledek.

Velmi dobrý ročník odehrály i Vítkovice. Postoupily až do čtvrtfinále, kde nestačily na švýcarský Fribourg-Gottéron, kde působí Roman Červenka a Michal Birner. Vítkovice v osmifinále v českém duelu vyřadily Liberec. Ze základní části postoupila ještě Plzeň, která však prohrála hned úvodní dvojzápas play off s Luganem.