Světový pohár v hokeji

Světový pohár v hokeji vznikl v roce 1996 jako nástupce prestižního Kanadského poháru. Od té doby se hrál ještě v letech 2004 a 2016. Posléze by se měl konat každé čtyři roky.

Světový pohár 1996

Premiérový Světový pohár v hokeji byl rozdělen do dvou skupin – zámořské a evropské. Bylo jasné, že turnaj bude hrát „velká šestka“, tedy Kanada, USA, Rusko, Česká republika, Švédsko a Finsko. Vedle toho byly pozvány ještě týmy Slovenska a Německa.

Zámořskou skupinu ovládly se třemi výhrami Spojené státy americké, které tak zamířily přímo do semifinále. Na druhou Kanadu a třetí Rusko čekalo čtvrtfinále, pro Slovensko s nulou na kontě Světový pohár skončil.

Češi si na turnaji vedla obdobně jako Slováci, dokonce schytali málo vídaný debakl 1:7 od Němců. V kontrastu s tím evropskou skupinu jasně vyhráli Švédové před Finskem a Německem.

Ve vyřazovací fázi nejprve Kanada prošla přes Německo, aby následně po druhém prodloužení v semifinále zdolala Švédsko. To Rusové se po prvním zdaru s Finskem poroučely, když nestačily na USA.

Ve finále, které se hrálo na dva vítězné zápasy, tak došlo k zámořskému derby. První utkání ve Philadelphii po prodloužení ovládla Kanada 4:3, pak se ovšem paradoxně v Montrealu dvakrát při výsledku 5:2 radovali Američané.

Pod jejich úspěch na premiérovém SP se podepsali hlavně nejproduktivnější hráč turnaje Brett Hull a nejužitečnější hráč turnaje gólman Mike Richter.

Světový pohár 2004

Druhý ročník Světového poháru v hokeji měl totožné složení jako ten premiérový. Opět se také hrálo ve skupinách podle kontinentů. Změnou byl postupový klíč, kdy ze skupinové fáze postupovali do čtvrtfinále všichni, a tak se rozhodovalo jen o nasazení.

Zámořské skupině vládla Kanada před Ruskem, obhajujícími Spojenými státy americkými a Slovenskem. Evropské boje odstartovali Češi porážkami proti Finsku a Švédsku, ale v posledním utkání se jim v Sazka Areně podařila odveta s Němci, když vyhráli 7:2. To stačilo na třetí místo ve skupině, za Finskem a Švédskem.

Ve čtvrtfinále uspěly Finsko, USA, Kanada a také Česko, které porazilo Švédy vysoko 6:1. Následovala památná česko-kanadská bitva v semifinále. Podle mnohých jeden z nejlepších zápasů českého týmu v historii nakonec dopadl těsnou porážkou 3:4 v prodloužení. V druhém semifinále si na americké obhájce titulu vyšlápli Finové.

Finále se tentokrát hrálo pouze na jediný zápas, který ovládla doma v Torontu Kanada 3:2. Nejužitečnějším hráčem turnaje se stal Vincent Lecavalier, i když v produktivitě ho překonal Fredrik Modin. Titulem nejlepšího střelce se pak mohl chlubit Keith Tkachuk, brankářům vládl jeho jmenovat Martin Brodeur.

Světový pohár 2016

Po 12leté pauze nechyběly u příležitosti třetího ročníku Světového poháru tradiční týmy. Jasno bylo o účasti Kanady, USA, Finska, Švédska, Ruska a České republiky. Novinkou byly výběry Severní Ameriky do 23 let a Evropy, které tak doplnily osmičku účastníků.

I potřetí se hrálo odlišným systémem. V Torontu se opět hrály dvě čtyřčlenné skupiny, ze kterých ale do semifinále postoupily jen dva nejlepší celky. Skupiny navíc již nebyly rozdělené na zámořskou a evropskou část. Následné finále se hrálo na dva vítězné zápasy.

Česká republika byla jako jeden z outsiderů zařazena do skupiny A. V prvním utkání čeští reprezentanti podlehli domácí Kanadě vysoko 0:6. Druhý zápas proti Evropě přinesl prohru 2:3 po prodloužení, což se nakonec ukázalo jako klíčové. S neporaženou Kanadou totiž do semifinále šla práě Evropa. Našim nepomohla ani výhra 4:3 v posledním zápase proti USA.

Skupinu B vyhrálo Švédsko i přesto, že v posledním duelu po prodloužení podlehlo Severní Americe. Ta o postup přišla až díky horšímu vzájemnému zápasu s Ruskem. Bez bodu zůstalo Finsko.

Semifinále načala bitva Kanady a Ruska. Domácí celek se po obratu ve třetí třetině a konečné výhře 5:3 stal očekávaným finalistou. K překvapení však došlo ve druhém semifinálovém zápase. Evropané zdolali Švédy 3:2 po prodloužení.

Jasného favorita v podobě Kanady měla finálová série. Javorové listy svou úlohu zvládly, když vyhrály 3:1 a 2:1. K vidění však byly poměrně vyrovnané partie a podceňovaný výběr evropských hráčů se ukázal v dobrém světle.

Kanadské bodování ovládl Sidney Crosby. Mezi střelci si však lépe vedl jeho krajan Brad Marchand. Kanada měla svého krále i mezi brankáři. Jasně nejlepší statistiky měl Carey Price.