ms_fotbal_2018_header

Účast na šampionátu má jisté pořadatelské Rusko, o zbylých 31 míst se hraje hrát v kvalifikacích.

Konfederace Počet uchazečů Počet postupujících
AFC (Asie) 46 4 nebo 5
CAF (Afrika) 54 5
CONCACAF (Severní a střední Amerika) 35 3 nebo 4
CONMEBOL (Jižní Amerika) 10 4 nebo 5
OFC (Oceánie) 11 0 nebo 1
UEFA (Evropa) 52 13

Evropa

Evropu bude na Mistrovství světa v Rusku reprezentovat 14 zemí. Jistou účast má pořadatelské Rusko, o dalších 13 míst se bojuje v kvalifikaci.

52 týmů je rozděleno do 9 skupiny, 7 jich je šestičlenných a 2 pětičlenné. Vítězové budou odměněni postupem na Mistrovství světa, 8 nejlepších týmů z druhých míst půjde do baráže. Z ní proklouznou do Ruska další 4 týmy.

Postup už si s předstihem zajistila Belgie.

Skupina Týmy Tabulka
A   Tabulka
B Tabulka
C Tabulka
D Tabulka
E Tabulka
F Tabulka
G Tabulka
H Tabulka
I Tabulka

Další kontinenty

Asie

Do třetí fáze kvalifikace se probojovalo 12 týmů, které byly rozděleny do dvou skupin. Pro dva nejlepší týmy z každé skupiny byly nachystané vstupenky na Mistrovství světa, týmy ze třetích míst si to rozdají o postup do mezikontinentální kvalifikace.

Na šampionát postoupily týmy Íránu, Jižní Koreje, Japonska a Saudské Arábie. Ve čtvrtém kole se ve dvojzápase utkají Austrálie a Sýrie.

Tabulky a výsledky

Afrika

Před rokem v říjnu začala závěrečná fáze kvalifikace, kde je 20 týmů rozděleno do 5 skupin po 4. Vítězové si zajistí postup na Mistrovství světa. Poslední zápasy se odehrají v říjnu a v listopadu.

Tabulky a výsledky

Severní a střední Amerika

V letech 2016 až 2016 se odehrála čtvrtá fáze kvalifikace, v rámci které se hrály 3 skupiny po 4 týmech. Dva nejlepší týmy z každé skupiny postoupily do závěrečné páté fáze. Šest týmů se v ní utkává každý s každým. První tři se kvalifikují na Mistrovství světa, čtvrtý zamíří do mezikontinentální kvalifikace.

Jistý postup má zatím Mexiko, o dalších kvalifikovaných týmech se rozhodne v říjnu.

Tabulky a výsledky

Jižní Amerika

V Jižní Americe je kvalifikační klíč jednoduchý. Deset týmů hraje v jedné skupině systémem každý s každým. Čtyři nejlepší celky jdou přímo na Mistrovství světa, pátý do mezikontinentální kvalifikace.

Letenky do Ruska už má v rukou Brazílie.

Tabulka a výsledky

Oceánie

Šest týmů se probojovalo do třetí fáze, která se skládala ze dvou skupin. Jejich vítězové, Nový Zéland a Šalamounovy ostrovy, se spolu utkaly ve čtvrté fázi o možnost zahrát si mezikontinentální kvalifikaci. Uspěl Nový Zéland.

Tabulky a výsledky

Mezikontinentální kvalifikace

Dva účastníky MS ve fotbale 2018 určí mezikontinentální kvalifikace konaná 6. a 14. listopadu 2017. O první místenku si to rozdají 4. tým z kvalifikace CONCACAF (Severní a střední Amerika) a 5. tým z AFC (Asie). O tu druhou zabojují 1. tým z kvalifikace OFC (Oceánie) a 5. tým z CONMEBOLU (Jižní Amerika). Hraje se systémem doma – venku.