Lindsey Vonn

Tradičně v rakouském Söldenu odstartuje o víkendu sezóna alpských lyžařů. Jejím hlavním bodem budou únorové Zimní olympijské hry v Pchjongčchangu. Finále je na programu v půli března ve švédském Åre.

Velké křišťálové glóby budou obhajovat Rakušan Marcel Hirscher a Američanka Mikaela Shiffren, ale jsou tu i další velká jména, která se vyplatí sledovat. Včetně těch českých.

Shiffren poprvé v roli lyžařské královny

Američanka Mikaela Shiffren si jela v minulé sezóně sólo jízdu za premiérovým velkým křišťálovým glóbem a také za čtvrtým malým glóbem za slalom. Už tak skvělá bilance se stává výjimečnou když připočteme fakt, že jí je teprve 22 let.

Zejména v technických disciplínách jezdí jako stroj, vždyť vyhrála už 25 slalomů. Loni se jí hodně dařilo i v obřím slalomu, nestačila jen na specialistku Tessu Worley. Třeba se dočká letos.

Vonn půjde po rekordu

Minulou sezónu jí zkazilo zranění, teď už snad bude Lindsey Vonn fit, aby mohla ještě rozšířit už tak fantastickou sbírku úspěchů. Třiatřicetileté Američance půjde mimo jiné o pátý velký křišťálový glóbus v kariéře a první od roku 2012.

Také si bude chtít vynahradit to, že před čtyřmi lety chyběla na olympiádě v Soči. Zatím má jen jedno zlato a jeden bronz z Vancouveru. A do třetice bude Vonn počítat i výhry ve Světovém poháru. Aktuálně je na čísle 77 a blíží se rekordu Švéda Ingemara Stenmarka (86)

Dominantou Američanky jsou rychlostní disciplíny, kde jí budou konkurovat Švýcarka Lara Gut, Lichtenštejnka Tina Weirather či Rakušanka Anna Veith. Další favoritku Slovinku Ilku Štuhec bohužel vyřadilo ze hry zranění.

Hirscher chce zkompletovat sbírku úspěchů

Marcel Hirscher je fenoménem posledních let. Osmadvacetiletý Rakušan vyhrál šestkrát v řadě celkového hodnocení Světového poháru. Už má také po čtyrech glóbech ze slalomu a z obřího slalomu.

Obřímu slalomu v posledních 8 letech vládl s Hirscherem Ted Ligety, který kvůli zranění přišel o takřka celou minulou sezónu. Teď je ale fit a bude usilovat o šestý malý křišťálový glóbus.

Na Marcela Hirschera čeká kromě bojů o glóby i jiná výzva. Už vyhrál, co se dalo, kromě olympiády. Zatím má jen stříbro ze slalomu v Soči, a tak bude mít v Pchjongčchangu o motivaci postaráno.

Pod nadvládou norských lyžařů?

Norské alpské lyžování, to je v posledních letech pojem. V nadcházející sezóně to bude platit dvojnásob, protože se po zranění vrací legendární Aksel Lund Svindal. Největší konkurenty bude mít dost možná mezi svými parťáky.

Kjetil Jansrud a Aleksander Aamodt Kilde ovládli v minulých dvou ročnících hodnocení super-G. V technických disciplínách zase ponese norský prapor Henrik Kristoffersen, který za poslední tři sezóny jako jediný sebral Hirscherovi alespoň jeden malý glóbus.

Obojživelnice Ledecká a další české naděje

Šárka Strachová už se s kariérou rozloučila, a tak musí český tým hledat novou hvězdu. Mohla by jí být Ester Ledecká, která bude opět kombinovat lyže se snowboardem. Letos se zaměří hlavně na disciplíny obří slalom a super-G, ve kterých by měla startovat na olympiádě.

Lídrem mužské části bude zkušený Kryštof Krýzl, který by se mohl v technických disciplínách pravidelně prosazovat na body. Po jeho boku bude sbírat zkušenosti mladé duo Filip Forejtek a Jan Zabystřan. Daleko víc toho mají odježděno Ondřej Berndt a Jan Hudec, u kterého je ale otázkou zdravotní stav.

V technických disciplínách můžou útočit na body Martina Dubovská a Kateřina Pauláthová, menší šance už má Gabriela Capová. Rychlostní disciplíny budou znovu doménou Kláry Křížové.


Závody Světového poháru v alpském lyžování tradičně vysílá živě Eurosport. V Söldenu jsou na úvod sezóny v plánu obří slalomy, v sobotu ženský a v neděli mužský. První kola startují v 10:00, ta druhá v 13:00. Závod žen odvysílá i ČT sport. Českou republiku budou reprezentovat Ester Ledecká, Kryštof Krýzl a Ondřej Berndt.

Foto: Lindsey Vonn (Autor Tom Kelly/U.S. Ski Team, pod licencí BY-NC-ND)

Ledecká, Vonn a další. Které lyžaře sledovat v sezóně 2017/18?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *