Olympijské kruhy

Od pondělí do soboty budou v maďarském Györu bojovat o cenné kovy ti nejlepší evropští sportovci ve věku 14 až 18 let. Uskuteční se už 14. ročník Evropského olympijského festivalu mládeže, který se od roku 1991 koná vždy v lichém roce.

O Evropském olympijském festivalu mládeže

Byl to bývalý předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge, kdo v roce 1990 přišel s myšlenkou olympijských festivalů. Chtěl tak talentovaným sportovcům přiblížit olympijské hodnoty a ideály. O rok později už se konal první letní festival a za další dva roky i zimní. Akce začala nabývat na významu.

Sjezdařka Janica Kostelić, cyklista Fabian Cancellara, tenistka Justine Henin, krasobruslař Javier Fernández, běžkyně na lyžích Marit Björgen nebo hokejista Tomáš Plekanec. Ti všichni si jako mladí začínající sportovci prošli EYOFem.

Letošní EYOF

Minulý EYOF hostilo gruzínské hlavní město Tbilisi, teď přebírá štafetu maďarský Györ, který leží jen 10 km od slovenských hranic.

Během 6 soutěžních dnů budou moci diváci sledovat 10 sportů: Atletiku, basketbal, házenou, judo, tenis, volejbal, cyklistiku, kanoistiku, gymnastiku a plavání.

Soutěžit bude 2500 sportovců z 50 zemí včetně České republiky. Naše výprava bude mít 76 členů a obsadí všechny sporty vyjma házené.

Z Gruzie si Češi před dvěma lety přivezli 2 zlaté, 2 stříbrné a 3 bronzové medaile. Bohatá medailová sbírka se čeká i letos. Přispět by k ní mohly i dva kolektivy, které nás budou v Maďarsku reprezentovat. Tradičně silné basketbalistky dokonce obhajují zlato z minulého EYOFu, volejbalisté jsou zase úřadujícími mistry Evropy do 19 let.

V individuálních sportech je za největší hvězdu běžkyně Barbora Malíková. Na nedávném Mistrovství světa do 17 let zaskočila tahle 15letá čtvrtkařka starší soupeřky a v národním rekordu si doběhla pro zlato. Favoritkou na vítězství bude i nyní.

Foto: Olympijské kruhy (Autor: cdephotos/Flickr, pod licencí BY)

Maďarský Györ hostí 14. Evropský olympijský festival mládeže

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *