Pchjongčchang 2018

Se začátkem letošní zimy se naplno rozjede kvalifikace na Zimní olympijské hry v Pchjongčchangu 2018. Už nyní je ovšem patrné, že by se do Jižní Koreji mohla podívat nejpočetnější česká výprava v historii.

Jedinou jistotu kvalifikace mají zatím čeští hokejisté. Ti se do Pchjongčchangu pochopitelně podívají na základě vysokého postavení ve Světovém žebříčku. Celkový počet českých sportovců pak bude hodně záviset na tom, zda se kvalifikují i hokejistky. Pak by velikost naší výpravy mohla sahat až k číslu 120.

I bez hokejistek se ovšem může urodit rekordní počet. Aktuální primát drží 92členná výprava z Vancouveru. A naše optimistické odhady napovídají, že by v Pchjongčchangu mohlo startovat až 99 Čechů. Méně optimistické číslo je něco k 90 jménům.

A jak tedy vypadá situace v jednotlivých sportech?

Kolektivní sporty

Lední hokej

Poměrně dobrou šanci na premiérovou olympijskou účast mají české ženy. Naše hokejistky pocestují v únoru na závěrečný kvalifikační turnaj do Švýcarska. Ve čtyřčlenné skupině by měly svést souboj o jediné postupové místo právě s domácím výběrem. A vzájemný zápas spolu s konečným umístěním z posledního Mistrovství světa dává o trochu větší šance Češkám.

Curling

Český curling několik let zpět zažil u mužů i u žen lepší časy, ale stále živí šance na účast na Zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu. Mužům ani ženám to zřejmě nevyjde na základě žebříčku, ale oba týmy mají zajištěnou účast na kvalifikačním turnaji v prosinci 2017. Jenže tam budou ve hře u obou pohlaví jen dvě místa.

Lyžařské disciplíny

Sporty pod hlavičkou Mezinárodní lyžařské federace FIS odstartují své kvalifikační boje se začátkem letošní sezóny. Lyžaři a snowboardisté budou sbírat body ve Světovém poháru a to i v následující olympijské sezóně.

Největší počet letenek by tradičně měli získat sjezdaři a běžkaři. V obou sportech by se počet míst měl vyšplhat minimálně na číslo 6.

Alpské lyžování

Česko by měli na svazích táhnout Kryštof Krýzl, Šárka Strachová a nově i Jan Hudec. Bronzový muž ze Soči totiž vyměnil kanadskou kombinézu za českou. Výkonnost z poslední doby dále dává dobré šance na kvalifikaci Martině Dubovské, Kláře Křížové a Kateřině Pauláthové. A pak je otázka, jak se ohledně svého startu na lyžích rozhodne Ester Ledecká.

Běh na lyžích

Pokud neukončí kariéru, tak bude Lukáš Bauer jistě lídrem běžeckého výběru. Z mužů by ho měli podpořit dlouholeté opory Martin Jakš a Dušan Kožíšek, šance živí i další sprinter Jan Bartoň.

K ženám přestoupila z Rakouska Kateřina Smutná. Ani ona by na Olympiádě nemusela chybět. Nikdo asi nepochybuje o kvalifikaci mladé Petry Novákové a zkušené Evy Vrabcové. U ní však není jasné, zda nedá přednost atletice. O nominaci zabojují i sprinterky Karolína Grohová a Sandra Schützová.

Skoky na lyžích

U skokanů by nemělo být co řešit. Češi prakticky jistě dosáhnou na maximální počet čtyř míst. Těžší už to bude s rozdělováním míst. Je možné, že na Olympiádu pocestuje tým plný nových tváří. Za lídrem Romanem Koudelkou se totiž začíná velmi dařit triu Tomáš Vančura, Vojtěch Štursa a Viktor Polášek. Rýsuje se velmi silné družstvo.

O pozici prvních českých reprezentantek ve skocích na lyžích budou usilovat hlavně Zdenka Pešatová a Barbora Blažkové. Obě mladé skokanky by se podle aktuální výkonnosti měly pohybovat někde na hraně.

Severská kombinace

Nadějné mladíky má i česká severská kombinace. I tady je velká šance na maximální zisk čtyř míst. Jisté letenky budou mít zkušený Miroslav Dvořák a velmi talentovaný Tomáš Portyk. Do Pchjongčchangu se budou chtít podívat i další mladíci, Ondřej Pažout, Jan Vytrval a Lukáš Daněk.

Akrobatické lyžování

Akrobatické lyžování nyní neprožívá v Česku nejlepší časy. Světlý bod nabízí snad jen skikrosařky. Do Jižní Korey by určitě měly odletět Nikol Kučerová s Andreou Zemanovou. Nějaké šance má ve slopestyle i Barbora Nováková.

Snowboarding

Opakem akrobatů jsou snowboardisté. Po úspěších Evy Samkové, Ester Ledecké a Šárky Pančochové je tento sport na vzestupu. Úspěšné trio by v Pchjongčchangu určitě nemělo chybět. A krom nich? Dobré výkony předvádí Petr Horák a progres se dá čekat u mladých krosařů Venduly Hopjákové a Jana Kubičíka.

Biatlon

Kritéria kvalifikace v biatlonu jsou naprosto jednoduchá. Pět nejlepších zemí z nadcházející sezóny Světového poháru dostane šest míst, další pět. Ženám by neměla uniknout maximální kvóta, kterou by mohly zaplnit Gabriela Koukalová, Veronika Vítková, Lucie Charvátová, Eva Puskarčíková, Jessica Jislová a Jitka Landová.

U mužů se dá čekat napínavý boj o 6 míst. Každopádně by v Pchjongčchangu neměli chybět Michal Šlesingr, Ondřej Moravec, Michal Krčmář a Jaroslav Soukup. Dalšími adepty jsou Adam Václavík či Lukáš Kristejn.

Ledové koryto

Boby

V ledovém korytě budou mít největší zastoupení pravděpodobně bobisté. Největší šance na kvalifikaci se dává dvěma čtyřbobům, tomu se zkušeným pilotem Janem Vrbou a tomu v čele s mladým Dominikem Dvořákem. Ten myslí na kvalifikaci i ve dvojbobu. Do Pchjongčchangu by tak mohlo odcestovat až 8 bobistů.

Skeleton

Hůře už na tom je skeleton. Tam bude Česká republika velmi ráda za jakoukoliv účast. Českými jedničkami jsou Michaela Gläßer a Philipp Moelter.

Saně

Lepší zprávy by měly přijít ze sáňkařského sportu. Čeští sáňkaři si v poslední době udržují stabilní výkonnost, která by mohla vést až k 6 kvalifikačním místům. V tradičně silných dvojicích se můžou kvalifikovat Matěj Kvíčala s Jaromírem Kuderou i bratři Lukáš a Antonín Brožovi. V jednotlivcích nikdo nepochybuje o postupu dlouholeté opory Ondřeje Hymana, olympijskou premiéru by si zase mohla užít mladá Tereza Nosková.

Bruslařské sporty

Krasobruslení

Pro krasobruslaře bude stěžejní Mistrovství světa. Starosti s postupem by neměl mít Michal Březina, kterého by mohl v kategorii mužů doplnit některý z mladších kolegů, třeba Jiří Bělohradský. Velké šance mají rovněž juniorští mistři světa Anna Dušková a Martin Bidař. Dostat by se možná mezi ženami mohlo na Elišku Březinovou či mezi páry na Cortney Mansour s Michalem Češkou.

Rychlobruslení

Martina Sáblíková spolu s Karolínou Erbanovou jsou jistotami české rychlobruslařské výpravy pro příští hry. K nim by se však na základě výsledků ve Světovém poháru z konce roku 2017 mohly připojit i Nikola Zdráhalová a Natálie Kerschbaummayr. Tyhle dvě mladé závodnice by měly vytvořit se Sáblíkovou trio pro týmovou stíhačku.

Short track

V short tracku budou rozhodovat také výsledky ze Světového poháru z konce roku 2017. Dlouhou dobu byla v tomto sportu osamocena Kateřina Novotná, ale výsledky z loňské sezóny naznačují i progres mladých závodnic. Krom Novotné tak na kvalifikování se myslí i Petra Vaňková či Michaela Sejpalová.

Více informací o olympijské kvalifikaci najdete v přehledném souhrnu na našem webu.

Na Zimní olympijské hry 2018 by se mohlo kvalifikovat nejvíce Čechů v historii

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *