Giro d'Italia

Tři čeští cyklisté budou v sobotu na startu prvního závodu Grand Tour této sezóny. Jaká trasa Jana Bártu, Jana Hirta a Michala Schlegela na Giru d’Italia čeká? A kde hledat ty největší favority?

Trasa: Přes Sardinii a Sicílii až do Milána

Na programu jubilejního 100. Gira d’Italia je 21 etap o celkové délce 3612 km. Z toho bude 6 etap pro sprintery, 8 kopcovitých, 2 časovky a 5 těžkých horských zkoušek.

Začíná se na Sardinii, kde se pojedou úvodní tři etapy. Cyklisté se budou prohánět po pobřeží, kde jim může jízdu dost znepříjemnit vítr. Ze Sardinie se peloton přesune na Sicílii. Během 4. etapy cyklisty otestuje výjezd na svah sopky Etny. Pátá etapa zase přinese zastávku v rodišti Vincenza Nibaliho.

Od 6. etapy už se bude závodit na Apeninském poloostrově. Kandidáti na celkový triumf budou poprvé výrazně prověřeni v 9. etapě, která má brutální dojezd. Klíčová bude i následná horská časovka.

Těžké stoupání absolvují závodníci na konci 14. etapy. To do cíle té 16. vede prudký sjezd, ale ještě předtím cyklisté nastoupají 5000 výškových metrů. Pak je bude čekat 18. etapa v Dolomitech, která nese označení královská.

Poslední těžší stoupání přinese 19. etapa, kde ještě můžeme čekat boje o celkové pořadí. A změny v umístění by mohla přinést i závěrečná časovka. Ta povede z okruhu Monza až k Duomu, dominantě Milána.

Favorité: Quintana versus Nibali?

Chris Froome, Alberto Contador a Richie Porte. Tito tři velikáni světové cyklistiky na startu Gira nebudou. A přesto je okruh favoritů na zisk růžového trikotu široký a zároveň kvalitní.

Nejvíc šancí dávají experti Nairu Quintanovi, který Giro vyhrál už v roce 2014. Podle mnohých je nyní ještě silnější. A má i formu, což ukázal vítězstvím na závodě Tirreno-Adriatico.

Hlavním vyzyvatelem Kolumbijce bude domácí hvězda Vincenzo Nibali. Letos ho čeká obhajoba vítězství, radoval se i v roce 2013. Chtěl by získat první velké vítězství pro svůj nově vytvořený tým Bahrain Merida.

Nebýt pádu, tak by loňské Giro dost možná vyhrál nakonec čtvrtý Steven Kruijswijk. Nizozemec může letos složit reparát. Silný bude tradičně Team Sky, nyní v čele s duem Geraint Thomas a Mikel Landa.

Uspět mohou i Thibaut Pinot, Adam Yates, Tom Dumoulin, Bauke Mollema či Tejay van Gardener. Hvězdou spurtů by zase měl být Němec André Greipel.

Nairo QuintanaFoto: Nairo Quintana (© Archivolatino, pod licencí BY-SA)

Češi na startu: Cílem je etapové vítězství

Sté Giro absolvují tři Češi, z toho dva budou poprvé závodit na Grand Tour. Debut čeká Jana Hirta a Michala Schlegela, kteří hájí barvy polského týmu CCC Sprandi Polkowice.

Hodně se čeká zejména od Hirta, který bude lídrem týmu. Šéfové sice stanovili jako hlavní cíl etapové vítězství, ale zároveň očekávají, že by jejich lídr měl být v celkovém pořadí do 20. místa.

Třetí do party Jan Bárta už Giro okusil. Jezdec týmu BORA – hansgrohe se účastnil slavného závodu v roce 2012 a zaujal druhým místem ve 14. etapě. Můžeme si být jistí, že i letos zkusí v některé z etap úprk.

Užitečné odkazy

Hlavní foto: Giro d’Italia (© ENGIE Italia, pod licencí BY-NC-ND)

Preview Giro d’Italia 2017: Favorité, trasa a Češi na startu
Štítky:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *