Vuelta a España 2015

Pokud si někdo stěžoval na to, že Tour de France byla nudná, tak poslední Grand Tour sezóny by naopak měla být tím nejlepším, co můžeme vidět. Vuelta a España slibuje napínavou podívanou nejen díky těžké trati, ale také díky hvězdné startovní listině v čele s Chrisem Froomem či loučícím se Albertem Contadorem. Bohužel u toho nebudou čeští cyklisté.

Trasa

Od 19. srpna do 10. září nás čeká porce 21 etap o celkové délce 3324,1 km.

Představení trasy:

Recorrido 3D – La Vuelta a España 2017 by la_vuelta

Poprvé v historii se začíná ve Francii, konkrétně v městě Nîmes. Pojede se časovka týmů, která byla letos do kalendáře World Tour zařazena jen třikrát. Je tak pravděpodobné, že do červeného trikotu půjde jezdec BMC, které letos vyhrálo dosavadní dvě časovky.

Ve Francii se uskuteční i 2. etapa stavěná pro sprintery. Mírně zvlněná bude 4. etapa, během které se peloton podívá do Andorry. Pak už se pojede jen ve Španělsku.

Po rovinaté 4. etapě čeká cyklisty v 5. etapě dojezd do kopce, podobně jako v 8. či v 9. etapě. Zde se ale chleba lámat nebude. Klíčová nebude ani 6. etapa, která by však díky zvlněnému profilu mohla nabídnout zajímavé úniky. Lákadlem 7. etapy je zase výjezd k hradu Cuenca po pro diváky populárních a pro cyklisty nenáviděných kostičkách.

Po dnu volna budou muset zpozornět všichni favorité. Ke konci 10. etapy je v plánu těžké stoupání na Collado Bermejo a pak neméně zrádný sjezd. Dokonce dva náročné kopce si pořadatelé přichystali na závěr 11. etapy.

Trochu odpočinku přinese 12. etapa, svým profilem ideální pro pokusy o únik. Ve 13. etapě zase půjdou do akce čistokrevní sprinteři, kteří během letošní Vuelty nemají zase totiž příležitostí k triumfům.

Během 14. etapy se budou muset cyklisté vypořádat nejen s vrcholkem La Pandera, ale také s úmorným horkem. A už v další 15. etapě budou víc než hodinu a půl stoupat do lyžařského resortu Sierra Nevada, který se nachází v takřka 2500 m.

Po náročném programu přijde vhod druhý volný den. Hned nato se ale budou muset všichni naprosto zkoncentrovat na 16. etapu, kterou bude časovka začínající na okruhu Circuito de Navarra a vedoucí podél vinic.

Start 17. etapy bude rovinatý, ale pak přijde těžké cílové stoupání na Los Machucos. Jemně zvlněný profil uvidíme v 18. a v 19. etapě. Naproti tomu 20. etapa přinese extrémní stoupání na Alto de l’Angliru. Jde o jeden z nejtěžších výjezdů v profesionálních závodech, nejstrmější úsek má sklon 23,6 %.

Poslední 21. etapa zavede zbylé cyklisty v poklidu do Madridu.

Favorité

I přes neúčast Naira Quintany má letošní Vuelta opravdu nabitou startovní listinu. Potenciální vítěz se ale odhaduje těžko i vzhledem k tomu, že závodníci mají na sklonku sezóny za sebou méně či více náročný program. Sil už může být méně.

Platí to i pro vítěze Tour de France a zřejmě nejlepšího cyklistu současnosti Chrise Frooma. Na Vueltě byl třikrát druhý, takže má velkou motivaci konečně získat červený dres. Vyhrát Tour i Vueltu naposledy zvládl Bernard Hinault v roce 1978. Je taky otázka, jak se Froomovi povede bez silného podpůrného týmu v čele s Landou či Kwiatkowskim.

Chris FroomeFoto: Chris Froome (Autor: jvanattenhoven/Flickr, pod licencí BY-NC-ND)

Italský žralok Vincenzo Nibali vynechal letošní Tour, aby se dokonale připravil právě na Vueltu. Třetí místo z Gira mu nepřineslo úplnou satisfakci, a tak by nyní rád navázal na rok 2010, kdy na španělských silnicích kraloval.

Tento ročník Vuelty bude tím vůbec posledním pro domácího matadora Alberta Contadora. El Pistolero se touží rozloučit vítězně. Tour de France mu nesedla, byl až 9., ale vítěze Vuelty z let 2008, 2012 a 2014 nelze podceňovat.

Vueltu vyhrál i Fabio Aru. Tahoun Astany oblékl letos na dvě etapy žlutý trikot pro lídra Tour de France, ale nakonec se propadl na 5. místo. Určitě má na víc.

Fabio AruFoto: Fabio Aru (Autor: Georges Ménager, pod licencí BY-NC-ND)

Výborně se na Vueltě v minulých letech prezentoval Kolumbijec Esteban Chaves a jsou tu i další jména, která můžou být vysoko. Třeba Ilnur Zakarin, Steven Kruijswijk, Miguel Ángel López, Romain Bardet, Rafał Majka, Tejay van Garderen, George Bennett či bratři Adam a Simon Yatesovi.

Všechny etapy odvysílá živě Eurosport.

Užitečné odkazy

Hlavní foto: Vuelta a España 2015 (Autor: Pedro Semitiel, pod licencí BY)

Preview Vuelta a España 2017: Favorité a trasa
Štítky:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *