Pchjongčchang 2018

Přesně za rok odstartují Zimní olympijské hry v Pchjongčchangu a Český olympijský výbor má důvod k optimismu. Ve většině odvětví se českým sportovcům velmi daří a vypadá to, že by do Jižní Koreje mohla odcestovat rekordní výprava.

Na posledních hrách v Soči startovalo 88 českých sportovců, před sedmi lety jich bylo ve Vancouveru rekordních 92. A právě kolem tohoto čísla by se mohl pohybovat počet členů české výpravy pro ZOH v Pchjongčchangu. Číslo by mohlo být ještě mnohem vyšší v případě kvalifikování se v kolektivních sportech.

Jistota je už nyní u 25 míst pro české hokejisty. Velkou měrou přispěje i biatlon, kde si Češi vyjezdí minimálně pět míst pro muže i pro ženy. Pokud ale budou české biatlonistky v této sezóně pokračovat v dobrých výkonech, tak se na jejím konci budou těšit dokonce ze šesti míst.

Výrazně podpoří českou výpravu alpští lyžaři. Nyní listina FIS hovoří o 8 českých místech, ale samozřejmě se může ještě leccos do ledna příštího roku změnit. To platí i u běžců na lyžích, kde by měla Česká republika vybojovat minimálně 6 pozic.

Měnit se mohou i žebříčky ve snowboardingu, kde mají ale Češi skvělé vyhlídky. Trio Eva Samková, Ester Ledecká a Šárka Pančochová určitě nebude na Olympiádě chybět. Velkou šanci zároveň mají Petr Horák, Kateřina Vojáčková, Jan Kubičík a Vendula Hopjáková. Naopak v akrobatickém lyžování to tak slavně nevypadá. Tam se očekává jen účast skikrosařek Andrey Zemanové a Nikol Kučerové.

U skoků na lyžích a u severské kombinace by nemělo být co řešit. Česká výprava může u obou sportů počítat s maximální kvótou čtyř mužů. Navíc je ve hře účast skokanky. Barbora Blažková je momentálně zhruba na hraně.

V poslední době zažívají vzestup české boby. To by se mělo ukázat i v Pchjongčchangu, kde by neměly chybět dva české čtyřboby, to znamená osm mužů. Ve skeletonu se zase tvrdě pere o účast Philipp Moelter.

Početná bude i výprava sáňkařů. Pevně zatím své pozice drží Ondřej Hyman v jednotlivcích, bratři Antonín a Lukáš Brožovi ve dvojicích a Tereza Nosková mezi ženami. Těsně by se zatím na hry dostala i další dvojice Matěj Kvíčala a Jaromír Kudera.

Kouč rychlobruslařů Petr Novák nepoletí do Pchjongčchangu zcela určitě jen s Martinou Sáblíkovou. Vedle ní se jistě na sprinterských tratích kvalifikuje Karolína Erbanová a olympijská premiéra zřejmě nemine ani Nikolu Zdráhalovou. Debutovat by mohla i Natálie Kerschbaummayr.

Na přelomu března a dubna budou o olympijské vstupenky na Mistrovství světa bojovat krasobruslaři. Minimálně šance Michala Březiny a dvojice Anna Dušková a Martin Bidař jsou vysoké. Až v příští sezóně se budou rozdělovat místa v short tracku. Minimálně jedno snad uzme i některá z českých žen.

Česká republika stále čeká na premiérovou olympijskou účast v curlingu. Větší naděje si můžou dělat ženy, čtvrté z posledního Mistrovství Evropy. Postup by si mohly zajistit už v březnu na Mistrovství světa, to by ale zřejmě musely získat medaili. Reálněji se její jejich úspěch na kvalifikačním turnaji, který čeká i muže. Oba české výběry budou moci využít domácího prostředí. V Plzni se u obou pohlaví utká 8 týmů o 2 postupová místa.

Nejaktuálnější je však boj českých hokejistek o historický postup pod pět kruhů. Už dnes začínají čtyřčlenný kvalifikační turnaj ve Švýcarsku, kde je ve hře jedna vstupenka do Pchjongčchangu.

Více informací o olympijské kvalifikaci

Rok do ZOH v Pchjongčchangu: Rodí se rekordní česká výprava?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *