Davis Cup se skládá ze 16členné Světové skupiny, jejíž zápasy se se odehrávají ve čtyřech týdnech během celého roku. Ostatní týmy jsou rozdělené do tří regionálních zón podle své lokace.

Skupiny

Světová skupina

Osm vítězů z prvního kola postupuje do čtvrtfinále, následuje semifinále a finále. Těmto týmům je zároveň garantována účast ve Světové skupině v dalším roce. Zbylých osm týmů, které v prvním kole prohrály, musí hrát baráž.

Baráž Světové skupiny

Baráž rozhoduje o postupech a sestupech do Světové skupiny. V osmi zápasech proti sobě nastupují poražení z prvního kola Světové skupiny a vítězové z prvních skupin regionálních zón.

Regionální zóny

Zóny jsou rozděleny podle tří regionů: Amerika, Asie/Oceánie a Evropa/Afrika. V každém regionu jsou tři až čtyři skupiny, nejvyšší první skupiny a nejnižší čtvrtá skupina

Třetí a čtvrtá skupina mají odlišný formát než vyšší skupiny. Hrají se týdenní soutěže na jednom místě. Každá skupina je rozdělena na základní část a následné play-off, které rozhoduje o postupech a sestupech. Přesný formát záleží na počtu týmů.

Zápasy

Jednotlivá utkání se hrají systémem nejlepší z pěti zápasů od pátku do neděle. V pátek se hrají dvě dvouhry, v sobotu čtyřhra a v neděli dvě dvouhry. Utkání hostí vždy jedna ze zúčastněných zemích.

Host utkání se určuje podle toho, kde se hrál poslední vzájemný zápas. Pokud měla jedna země v minulém utkání výhodu domácího prostředí, tak to nyní bude naopak. Pokud se dvě země ještě neutkaly, tak je hostitel určen losem.

Ve třetí a čtvrté zóně se hraje systémem nejlepší ze tří zápasů v jeden den. Nejprve se se hrají dvě dvouhry a po nich následuje čtyřhra.