Ilja Kovalčuk

Nejlepší hokejová liga světa, NHL, nepustí své hráče na Zimní olympijské hry do Pchjongčchangu. Nastává tak otázka, kdo se pod pěti kruhy představí. Nejvíc hráčů dodá zřejmě ruská KHL. A můžeme se těšit i na několik hvězd. Podívejme se na 23člennou hvězdou sestavu pro ZOH 2018.

Brankáři

  • Ilja Samsonov, Pavel Francouz, Niklas Bäckström

Nejsledovanějším mužem v bráně bude jistě Ilja Samsonov, který už ve 20 letech stabilně chytá za Magnitogorsk a pokukuje po dresu Washingtonu. Pavel Francouz je zase oporou Čeljabinsku a také české reprezentace.

Nesmíme opomenout ani Niklase Bäckströma, legendu Minnesoty a finského hokeje. Pokud by si současný brankář IFK Helsinky vysloužil nominaci, tak by v Pchjongčchangu oslavil 40 let.

Obránci

  • Chay Genoway, Chris Lee
  • Andrej Markov, Staffan Kronwall
  • Patrik Hershley, Marc-André Gragnani
  • Christian Ehrhoff, Jakub Nakládal

Kanada může počítat s třemi velmi schopnými obránci. Chay Genoway odehrál v NHL jen jedno utkání, zato v KHL sbíral v posledních třech sezónách jeden bod za druhým. Nyní obléká dres Togliatti.

Už 37 let má Chris Lee, ale stále může být platným mužem do přesilovky. Loni nasbíral v Magnitogorsku 65 bodů. Velmi ofenzivně naladěný je i Marc-André Gragnani. Několik sezón strávil v NHL, ale víc se proslavil v KHL, mimo jiné hrál i za LEV Praha.

Zdí v ruské obraně by měl být Andrej Markov, toho času opora Kazaně. Předtím působil dlouhých 16 sezón v Montrealu. To Jakub Nakládal v NHL nastoupil jen k 30 duelům, ale v KHL patří v Jaroslavli k lídrům.

A pak tu jsou dva Švédové. Staffan Kronwall byl v minulém desetiletí pevnou součástí obrany Toronta a nyní třetím rokem dělá kapitána v Lokomotivu Jaroslavl. Spolu s Kronwallem by mohl utvořit elitní dvojici v Petrohradu velmi produktivní Patrik Hersley. Ofenzivní schopnosti má i kolínský Christian Ehrhoff, který strávil řadu let v NHL.

Útočníci

  • Ilja Kovalčuk, Pavel Dacjuk, Devin Setoguchi
  • Sergej Mozjakin, Jarkko Immonen, Sergej Širokov
  • Nikita Gusev, Jan Kovář, Mark Arcobello
  • Linus Omark, Matt Ellison, Wojtek Wolski

Ruská reprezentace se může těšit na plejádu hvězdných útočníků. Tím vůbec nejslavnějším je Ilja Kovalčuk, bývalý hráč Atlanty a New Jersey. Nyní září v dresu Petrohradu v KHL. Za stejný tým hraje už 39letý Pavel Dacjuk, někdejší legenda Detroitu.

A do třetice a do čtveřice hráči Petrohradu. Sergej Širokov až na 8 zápasů v NHL hraje stále v KHL a patří k nejlepším. To platí i pro Nikitu Guseva, který je ve 25 letech v nejlepším věku. Bez startu v zámoří je Sergej Mozjakin, ale o to víc září dlouhodobě v Magnitogorsku i v ruském národním týmu.

Kanadu by v útoku mohl vést Devin Setoguchi. Jeho tvrdou střelu nyní ochutnávají brankáři v Německu. Někdejší hvězda San Jose působí v Mannheimu. Další oporou by měl být pracant Matt Ellison, který po neúspěších v zámoří zazářil v Nižním Novgorodu či v Minsku.

Původně z Polska pochází další kanadský útočník Wojtek Wolski. Po 8 sezónách v NHL přesídlil do KHL, nyní konkrétně do čínského Kunlunu. Hru USA by zase mohl řídit Mark Arcobello, od loňské sezóny tahoun Bernu.

A co Evropa? Potřebnou chytrost může dát finské hře už 35letý Jarkko Immonen. Někdejší parťák Jaromíra Jágra dohrává kariéru doma ve Finsku. V jedné formaci s Jágrem už si zahrál i Jan Kovář. Český centr už pátým rokem exceluje v Magnitogorsku. V Ufě zase září švédský šikula Linus Omark.

Foto: Ilja Kovalčuk (Autor s.yume, pod licencí BY)

TOP 23 hokejistů, kteří se můžou objevit na ZOH 2018

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *